Zaloguj się

Przyszłość sektora pożyczek pozabankowych w PolscePrzyszłość sektora pożyczek pozabankowych w Polsce

Jak doskonale wiadomo, firmy pożyczkowe są znane przede wszystkim z tzw. „chwilówek“, czyli szybkich pożyczek gotówkowych na nieduże kwoty. Jednak na skutek szczególnej sytuacji, jaka panuje w większości sektorów bankowych na świecie, w tym także w Polsce, firmy pozabankowe mogły rozwinąć swoją ofertę, wzbogacając ją o kolejne rozwiązania. W tym wypadku chodzi o pożyczki ratalne z 24 lub 48 miesięcznym okresem spłaty. Oczywiście, jak w wielu innych przypadkach, również tutaj polski sektor finansowy po prostu z opóźnieniem zaczyna wdrażać rozwiązania, które w krajach Europy Zachodniej są znane już od dłuższego czasu.

pozyczka gotowki

Najważniejsze zalety ratalnych pożyczek pozabankowych 

Pierwszą kwestią, o jakiej trzeba powiedzieć porównując ratalne pożyczki pozabankowe z tradycyjnymi kredytami świadczonymi przez banki, to znacznie uproszczony proces weryfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy. O ile banki zostały zmuszone przez rządy do tego, aby wprowadzić liczne dodatkowe zabezpieczenia i wymogi jeśli chodzi o proces przyznawania kredytów, o tyle w przypadku ratalnych pożyczek świadczonych przez firmy pozabankowe weryfikacja potencjalnego pożyczkobiorcy sprowadza się tak naprawdę do zaświadczenia o dochodach. Widać więc, że takie rozwiazania, jak ratalne pożyczki długoterminowe świadczone przez firmy pozabankowe są dostępne dla o wiele szerszego grona konsumentów, niż typowe kredyty bankowe. Nie ma tutaj sprawdzania historii w BIK czy KRD.

Wbrew pozorom, nie sprawia to wcale, że firmy pozabankowe, które udzielają długoterminowych pożyczek są narażone na większe ryzyko, niż banki. Wiadomo przecież, że takie instytucje, jak BIK czy KRD najdelikatniej mówiąc nie działają ze szczególną efektywnością i bardzo często stygmatyzują konsumentów, którym po prostu przytrafiła się jakaś mało znacząco wpadka, jak na przykład niezapłacony mandat za złe parkowanie lub opóźnienie w spłacie rachunku za internet.

Naturalnie, póki co oprocentowanie, jakie oferują swoim klientom firmy pozbankowe jest mniej atrakcyjne, niż w przypadku banków, jednak zdaniem wielu ekspertów tylko kwestią czasu jest nadejście momentu, w którym firmy pozabankowe będą mogły na równi rywalizować z bankami również pod względem atrakcyjności oprocentowania długoterminowych pożyczek(aby się przekonać, że tego rodzaju prognozy nie są wzięte z niczego, wystarczy zapoznać się z sytuacją, jaka panuje w sektorach pożyczkowych państw Europy Zachodniej, gdzie firmy pozabankowe już niemal na równi rywalizują o rynek z bankami).