Zaloguj się

Kto może prowadzić taksówkę?Kto może prowadzić taksówkę?

W Polsce co jakiś czas wprowadzane są zmiany w ruchu drogowym oraz usługach transportowych. Za jakiś czas szukują się kolejne zmiany w ustawach o transporcie drogowym. Otóż kierowca zwykłego pojazdu osobowego, będzie miał możliwość przewożenia innych osób tylko wtedy, gdy będzie posiadał licencję taksówkową. Bez takowej, będzie narażony na zapłatę bardzo wysokiej kary, w wysokości nawet 10 tysięcy złotych.   

Obecnie obowiązujące przepisy dosyć mocno dzielą kierowców zajmujących się świadczeniem usług przewozowych. Dzielą się oni na tych, którzy posiadają licencję i na tych, którzy jej nie posiadają. Ktoś, może powiedzieć, że nie ma to przecież żadnej różnicy, aczkolwiek jest i to duża.

Licencja taksówkowa daje możliwośc kierowcy poruszania się po konkretnym, przydzielonym mu obszarze. To właśnie na nim może prowadzić swoją działalność. Licencja jest przyznawana na dany pojazd. Taksówka musi być oznaczona nazwą firmy, posiadać dobry taksometr, który umożliwi prawidłową kasację pasażera po przewozie, ale przede wszystkim pozwoli mu mieć kontrolę nad kosztami przejazdu.

O ilości taksówek na dany rejon decyduje rada gminy. Każdy kierowca nie posiadający licencji taksówkarza, nie musi przestrzegać wyżej wymienionych zasad. Wymogi te go nie dotyczą. Jest to więc nie sprawiedliwe, ponieważ nie są ograniczeni w żaden sposób. Teren ich działalności jest dowolny i nie musza także posiadać taksometrów.

Przewożenie osób bez licencji było do tej pory nie objęte żadnymi wymogami, dlatego też o licencję taksówkarza ubiegało się coraz mniej osób. Zmiany w prawie i ustawach zmuszają pracujących prywatnie "taksówkarzy" do robienia licencji a starych do jej odnawiania. Nie oznacza to jednak, że przewóz osób bez licencji w Polsce zniknie. Będzie to możliwe, ale tylko pojazdami, które są 7-osobowe. Taxi Tarnowskie Góry to licencjonowane firmy przewozowe, które świadczą swoje usługi na wysokim poziomie.