Zaloguj się

Kamizelka życiaKamizelka życia

Kamizelki ratunkowe nosić można w czasie całego rejsu, zwłaszcza jeśli nie potrafi się pływać, albo jest to umiejętność dość ograniczona. Pływanie statkiem, może być niebezpieczne, nawet wtedy gdy jest on duży, zwłaszcza w czasie sztormu, bo może dojść do wywrócenia się statku, albo zalania tak zwanego pokładu wodą, osoby znajdujące się na nim, mogłyby zostać zrzucone z niego do morza, a to mogłoby już być niebezpieczne. W wodzie szybko się wychładzamy, zwłaszcza jeśli chodzi o pogodę w czasie sztormu, a fale często sięgające wiele metrów, mogą znacznie utrudniać utrzymywanie się na wodzie, nawet osobom w kamizelce, a także potrafiącym dobrze pływać. To jednak dość drastyczny scenariusz, na spokojniejszych wodach, noszenie kamizelki ma zadanie bardziej profilaktyczne, ale nie ma powodu, aby je sobie lekceważyć.

ship-tall-sailing-new-york-harbor
 
Szkwał, czyli zła pogoda nad jeziorem
Na jeziorem, podobnie jak na morzu, może się pogorszyć pogoda, kiedy zrywa się dość spory wiatr, albo pojawiają się burze, mogą pojawić się też dość spore fale na jeziorze. Dzieje się tak, kiedy naprawdę mocno wieje, a prędkość wiatru przekracza sto kilometrów na godzinę. W czasie takiej pogody, nawet zwykła, ale bardzo duża łódź może się wywrócić, a przez to stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia, na niej podróżujących.

sea-sunny-water-ocean
 
Najlepiej nie wypływać
Jeśli zapowiadany jest szkwał, można niedaleko wypłynąć, bo nie wiadomo czy prognoza się sprawdzi, ale lepiej zachować większą czujność, jeśli na niebie zaczynają piętrzyć się w oddali chmury, to nie ma żartów, gdyż niesione silnym wiatrem, bardzo szybko mogą się pojawić tuż nad jeziorem, mimo iż przed chwilą, były jeszcze dość daleko, jeśli naprawdę będzie mocno wiało, nie pomogą nawet kamizelki ratunkowe. Dlatego, dobrze jest zawczasu dopłynąć do brzegu gdziekolwiek się da, będąc w łodzi na jeziorze. Potem dobrze jest także łódź w miarę mocno przymocować, jeśli jest na to czas, w innym przypadku należy ratować wyłącznie siebie i swoich bliskich, mając na uwadze to, że straconego życia nie uda się już naprawić, a ewentualne uszkodzenia łodzi tak.